Do konca januára treba podať priznanie k dani z nehnuteľnosti
Do konca januára treba podať priznanie k dani z nehnuteľnosti
Vlastníci nehnuteľností, u ktorých sa v priebehu roka 2024 menili údaje na liste vlastníctva (platí aktuálny stav z 1.1.2025), majú povinnosti do 31. januára 2025 podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Na základe informácií uvedených v daňovom priznaní výšku dane určí mesto/obec, na ktorého území sa daná nehnuteľnosť nachádza. Ako však postupovať, ak si neviete údaje na katastri overiť z dôvodu nefunkčného online systému?
Koho sa týka podanie priznania?
Podanie daňového priznania k dani z nehnuteľnosti sa týka tých občanov, u ktorých sa vlani, teda v roku 2024 menili údaje na liste vlastníctva. Najčastejšie sa to týka kúpy a predaja nehnuteľnosti. Zmeny sa však uskutočňujú aj pri začatí stavby, po kolaudácií, búraní stavby alebo v prípade rozdelenia majetku. Podať daňové priznanie musia aj vlastníci pôdy, ktorej účel sa prekvalifikoval (napríklad z ornej pôdy na stavebný pozemok) alebo ak sa zmenil účel nehnuteľnosti (vytvorenie kancelárskeho alebo obchodného priestoru v rodinnom dome). Ak sú na liste vlastníctva uvedení aj dlhodobí nájomcovia alebo správcovia, tak pri zmenách podávajú priznanie aj oni. Dve výnimky sú dedenie a dražba, tam vzniká daňová povinnosť hneď nasledujúci mesiac po nadobudnutí nehnuteľnosti.
Ako zistiť údaje?
Po januárovom hackerskom útoku na systém katastrálnych úradov sa situácia pri podávaní daňových priznaní k dani z nehnuteľností komplikuje. „Aktuálne si vlastníci nehnuteľností nevedia v online katastri pozrieť listy vlastníctva ako tomu bolo v minulosti. Pri podaní daňového priznania k dani z nehnuteľnosti musia ľudia vychádzať z vytlačených dokumentov - pozrieť si list vlastníctva alebo kúpnu zmluvu alebo rozhodnutie o povolení vkladu, ktoré bolo vydané katastrálnym úradom pri predaji alebo kúpe,“ radí konateľka BpV Group Martina Mošková. Dodala, že problém môžu mať hlavne tí občania, ktorí podávali návrh na vklad v novembri alebo v decembri, lebo si nevedia overiť, či úrad stihol oficiálne zapísať zmeny do listov vlastníctva k 1.1.2025. Hoci je zákonná lehota 30 dní, úrady to často nestihnú vybaviť a doba zápisu sa predlžuje. Prvý január je dátum, ktorý rozhoduje o tom, či podávate daňové priznanie teraz. Ak príde k zmene na liste vlastníctva, k zápisu nových údajov až 2.1.2025 a neskôr, daňové priznanie budete podávať až o rok. „Ďalšou možnosťou je informovať sa na príslušnom katastrálnom úrade telefonicky alebo osobne a postupovať podľa pokynov úradníkov,“ dodala M. Mošková. V každom prípade radšej podať daňové priznanie s nepresnosťami ako ho nepodať vôbec. Je tam aj možnosť podania opravného daňového priznania.
Dôležité poznámky na záver
Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti sa podáva aj v prípade, že ste nehnuteľnosť predali (informujete tak o zániku daňovej povinnosti) alebo ak kupujete/predávate ďalšiu nehnuteľnosť v tom istom meste (čiastkové daňové priznanie).
Pri vlastníctve manželov alebo viacerých vlastníkoch jednej nehnuteľnosti stačí, ak podá daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti iba jeden z nich, zástupca.
Tlačivo vydáva Ministerstvo financií SR a je prístupné na internete.
Výšku dane určuje samospráva (mesto, obec, mestská časť) na základe všeobecne záväzného nariadenia.
Údaje k zaplateniu prídu poštou v priebehu apríla alebo mája aj s termínom na zaplatenie. Viete si dohodnúť splátkový kalendár.
Za nepodanie daňového priznania k dani z nehnuteľnosti alebo nezaplatenie dane môže byť udelená pokuta.
Autor: BpV Group