Znižovanie cien nehnuteľností
Čo spôsobilo pokles cien nehnuteľností v roku 2023?
Na Slovensku sa rok 2023 nesie v znamení takmer celoplošného poklesu cien nehnuteľností. V Bratislave sa spomalil predaj novostavieb, klesajú ceny na sekundárnom trhu a developeri sú opatrnejší pri výstavbe nových projektov.
Už po lete v roku 2022 bol záujem o kúpu nehnuteľností nižší ako po iné roky. Kupujúci zvolili vyčkávaciu taktiku aj z dôvodu zvyšujúcich sa cien energií a zvyšujúcich sa úrokových sadzieb. V októbri 2022 vydala Národná banka Slovensku (NBS) správu o zhoršujúcej sa dostupnosti bývania na Slovensku. Spomalenie rastu cien nehnuteľností sa prejavilo už vlani pri segmente novostavieb, ktorých bolo na prelome rokov k dispozícii historicky najviac. Trh ochladol. Ukazovateľom je aj prognóza pre Nemecko, kde sa v tomto roku očakáva pokles cien rodinných domov až o 3,5 percenta. Českí ekonómovia sa nechali počuť, že vybrané nehnuteľnosti v ich krajine môžu klesnúť aj o 10%.
Ako teda investovať , aby sme ochránili svoje úspory? Realitní makléri radia zamerať sa predovšetkým na lokalitu. Nehnuteľnosti na lukratívnejších miestach si držia svoje ceny a zároveň sa jednoduchšie v prípade potreby prenajmú alebo aj predajú. Riskantnejšia je investícia so starších bytov v okrajových a menej zaujímavých častiach miest, ktorých sa kríza prenájmov či predaja dotýka najviac. „Čo sa týka cien, klesli byty v pôvodnom stave, o niečo menej klesli byty po čiastočnej rekonštrukcii, ale ceny čerstvo zrekonštruovaných bytov išli dole minimálne. Platí však, že doba predaja sa predĺžila na dva až tri mesiace. Pre porovnanie v roku 2022 sa predaj bytu počítal na dni,“ tvrdí realitný maklér Richard Hošták z BpV. Klesá záujem o staršie nehnuteľnosti v pôvodnom stave. Rozhodujúcim faktorom pri kúpe však zostáva cena. Nehnuteľnosť, ktorá je kvalitná, napríklad po celkovej rekonštrukcii a predáva sa za rozumnú cenu, si svojho majiteľa vždy nájde.
Za nižším záujmom o kúpu nehnuteľnosti sú aj komplikovanejšie pravidlá pre poskytovanie hypotekárnych úverov. Niektoré banky zvýšili úrokové sadzby koncom roka 2022, iné až v januári 2023. „Sledujeme určite zvyšovanie úrokových sadzieb a ochladenie realitného trhu. Je mnoho klientov, ktorí si už nevedia alebo nechcú z dôvodu vysokých splátok zobrať hypotekárny úver. Tiež neistota na trhu z pohľadu práce, zvýšených nákladov a podobne,“ vymenúva dôvody finančná poradkyňa Martina Mošková z BpV. Zároveň musia žiadatelia spĺňať prísnejšie podmienky - ďalší ručiteľ, vyššie percento kúpnej sumy v hotovosti alebo vyšší príjem. To mnohých od kúpy odradí alebo im banka za daných okolností úver neposkytne a realitný obchod sa tak dostane do slepej uličky. Z čoho sú nešťastní nielen záujemcovia o kúpu, ale aj predávajúci a aj realitní makléri, ktorí im v týchto situáciách nevedia pomôcť.
Viacerí si pamätáme ekonomický krízu v roku 2008, po ktorej praskla realitná bublina a ceny nehnuteľností sa prepadli. Ako sa hovorí, krízy prajú pripraveným a ľudia, ktorí mali k dispozícii hotovosť, alebo spĺňali kritériá pre poskytnutie hypotekárneho úveru, sa dostali k nehnuteľnostiam za výhodné ceny a po zotavení trhu ich predali so značným ziskom. Teraz na trhu nejde o tak markantný prepad cien, ale ich niekoľko percentný pokles sa tiež dá využiť. Ak teda plánujete kúpiť investičnú nehnuteľnosť, rok 2023 sa javí ako vhodný čas. „Teraz je z čoho vyberať, nehnuteľností je na trhu dostatok. Ak má niekto voľné finančné prostriedky, určite odporúčam investovať do nehnuteľnosti, prenajať ju a po desiatich rokoch bude jej cena určite o dosť vyššia,“ radí R. Hošták.
Autor: Team BpV